9-latek zwiedza muzea w Warszawie, czyli czy można się nie nudzić wędrując po salach zamkowych?

Muzea – projekt edukacyjny

Ad fontes, czyli tytułem wstępu

Mikołaj po kontuzji nogi otrzymał surowe polecenie od ortopedy, aby przez dwa tygodnie rehabilitacji ograniczyć normalną aktywność sportową – treningi, rolki, rower, basen, konie, góry i tak dalej. A wrzesień piękny… Skoro nie możemy realizować się w ulubionych sposobach spędzania czasu, zrealizujemy projekt, który w innych okolicznościach (zdrowa kończyna dolna) pewnie by nie powstał.


Sprawdźmy, co 9-letniemu, ciekawemu świata człowiekowi mogą zaoferować warszawskie muzea.


Na pierwszy ogień… Zamek Królewski.


Najciekawsze: spacer po Starym Mieście przed południem. Tyle światła!

Puste o tej porze uliczki po bokach. Zaglądanie do kamienic. Na tajemnicze podwórka. Okno, w którym w koszyczkach z trawy leżą książki. A w innym oknie cytrusy, oświetlone słońcem. Lody w małej kafejce na uboczu. Ciepła cegła Barbakanu. Smakowanie świata. Niespieszne. Radosne.

„Tyle słońca w całym mieście, nie widziałeś tego jeszcze – popatrz, no popatrz” (Anna Jantar)


A, właśnie, Zamek Królewski. Chciałam pokazać dziecku przede wszystkim Salę Canaletta i oczywiście Konstytucję 3-go Maja Jana Matejki. Takie sin qua non historii. Pokazałam. Opowiedziałam. A ciekawostek było więcej.

Posąg w maseczce.

Sala tronowa i Sala Senatorska („Mamo, popatrz to jest ta Konstytucja z Matejki, jak oni czytelnie pisali! I to ręcznie!”).

Alarm, który się rozdzwonił, kiedy robiłam zdjęcie gęsiego pióra, leżącego na biurku („Mamusiu, ty to zawsze narozrabiasz, prawda?”).

Ozdobna szafa, w której trzymano broń („Dlaczego pani, która tutaj stoi i pilnuje, nie potrafi przetłumaczyć napisu z szafy?”).

Atlas, dźwigający niebo („Wiesz co, wyobrażałem go sobie zupełnie inaczej. Chyba wolę wersję z Percy Jacksona! A możemy pójść do muzeum, gdzie jest więcej Grecji, a mniej portretów przy krzesłach?”).

- Tak Synku. Do Luwru. Zakochasz się, w Nike z Samotraki. Tak, jak ja.maseczkajpg

zamek2jpgzamek3jpgzamek4jpgcytrusyjpgkawajpgksiazkijpg