Łazienki Królewskie i kilka niewygodnych pytań - po co są obecnie muzea?

Łazienki Królewskie

W parku – przyjazna wiewiórka. Właziła do wózka. Park piękny.

Najciekawszy – biały domek. Elegancki, przyjemny idealny do leniwego delektowania się śniadaniem na tarasie w słoneczną sobotę.


Pałac na wodzie zajął nam 6 minut. Skoro sala jadalna, to gdzie stół? Skoro pokój kąpielowy to gdzie wanna? - domaga się realiów Mikołaj. I dlaczego pokój kąpielowy a nie po prostu łazienka? Wszystko muszą skomplikować? Chociaż w sali balowej Herkules i Apollo fajni.

Drzewa do wspinania.Muzeum Etnograficzne – nuuuda!

Pamiętam jak bawiłam się duchem papryki. A duch kukurydzy to przerażający trochę był.

A teraz – polski folklor, wszystko zamknięte w szklanych gablotach, wszędzie napisy „nie dotykać”, nie wchodzić, nie ruszać.

- Mamo, serio, przyszliśmy tutaj, żebym oglądał chomąto? Wiem, jak wygląda wóz drabiniasty.

Miała być Ameryka Łacińska i Afryka. A tutaj wiatr hula po pustej przestrzeni.

Fakt, tylko folklor polski, zamknięty i niedostępny. Namiastka koreańskiego domu. Ameryk, Azji, Afryki i reszty świata obecnie w muzeum – brak. Jest za to dużo:

- Nie dotykaj, nie ruszaj…Pora zadać to niewygodne pytanie: PO CO są obecnie muzea? „Nasze” muzeum (MSHM) jest otwarte na ciekawość dzieci...

- … I dorosłych mamo, i dorosłych, przynajmniej niektórych, wiesz?

… wszystkiego można dotknąć, sprawdzić, obrócić, zapytać i dostać szczegółową odpowiedź – do czego są piece kotlinkowe i jak nazywa się wypukła część tarczy rzymskiego legionisty (umbu).


Jaki jest sens – przy obecnym dostępie do zasobów internetu w każdej kieszeni – zapraszania dzieci do miejsc, w których mają być: ciche, najchętniej chyba wręcz niewidoczne i „NICZEGO NIE DOTYKAĆ!”???


A przecież każde z muzeum, do którego dotarliśmy, mogłoby w ramach tematyki, której jest poświęcone:

- inspirować

- zaciekawiać

- rozbudzać pasję

- uczyć przez zabawę

- rozwijaćZamek Królewski? Dlaczego w Warszawie, a nie na Wawelu? Co ty być wybrał?

Sala tronowa? Czy tron był wygodny? Czy warto być królem? No tak, mógł jeść tyle lodów, ile tylko chciał, jak każdy dorosły. Właśnie, dlaczego dorośli nie żywią się tylko lodami?! Przecież mogą! (serio, to było jedno z moich zasadniczych pytań dzieciństwa).


Pałac w Wilanowie

Podobają ci się ogrody? Dlaczego? Wolisz ogród angielski czy francuski? Już tłumaczę, czym się różnią… Masz ochotę zrobić sobie figurkę z żywopłotu? Proszę, tutaj są narzędzia. Czy może wolisz wspiąc się na drzewo w ogrodzie angielskim?

A Pałac? Czy te obrazy są ciekawe? A ty – malujesz? A może – spróbujesz? Oto są farby. A tutaj kredki i ołówki, jeśli wolisz… I fartuch, żebyś się nie przejmował zabrudzeniem ubrania. Działaj… tabula rasa...
IMG_20200918_101814_1jpg

IMG_20200918_103915jpgIMG_20200918_110106jpgIMG_20200918_110738jpg